KOLOROWA DIETA

KOLOROWA DIETA

Kochamy to co świeże! W naszej kuchni nie brakuje kolorowych warzyw i owoców! Chcąc przekonać Was do kolorowej diety podzieliliśmy owoce i warzywa na kolory i przedstawiamy ich właściwości.

ŻÓŁTE I POMARAŃCZOWE – żółtych i pomarańczowych kolorów warzywom i owocom dodają karotenoidy. Beta – karoten zawarty w owocach i warzywach z tej grupy w organizmie przekształca się w witaminę A, która pozytywnie wpływa na stan skóry, włosów i paznokci. Witamina A jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Kiedy brakuje jej w diecie zwiększa się ryzyko zachorowania na tzw. kurzą ślepotę. Jest to choroba utrudniająca widzenie po zmroku. Żółte i pomarańczowe warzywa i owoce są również źródłem luteiny. Zapobiega ona chorobom oczu powodowanym wiekiem, w tym zaćmie czy zwyrodnieniom plamki żółtej. Warto wiedzieć, że witamina A wykazuje silne właściwości zapobiegające infekcjom.

CZERWONE – za barwę czerwonych owoców i warzyw odpowiada likopen. Jest to karotenoid o niezwykle silnych właściwościach antyutleniających i przeciwnowotworowych. Posiada zdolność wyłapywania wolnych rodników, które powstają na skutek zanieczyszczeń bądź długotrwałego stresu. Likopen opóźnia starzenie się komórek oraz odpowiada za dobre samopoczucie. Wspomaga obniżanie poziomu złego cholesterolu i tym samym zmniejsza ryzyko zachorowalności na choroby układu sercowo – naczyniowego. Jednym z najbogatszych źródeł likopenu są pomidory. Co ważne stanowią one wyjątek i lepiej spożywać je po ugotowaniu niż świeże. Sporą ilość likopenu można zatem znaleźć w zupie pomidorowej czy ketchupie.

ZIELONE – barwę zieloną owocom i warzywom zapewnia chlorofil. Jest to prawdziwa bomba witamin. Posiada niezliczone właściwości prozdrowotne. Przede wszystkim znany jest ze swoich właściwości przeciwnowotworowych. Dodatkowo wspomaga metabolizm oraz detoksykację organizmu. Chlorofil to bogate źródło magnezu, odpowiedzialnego za prawidłową pracę mięśni i układu krążenia. Poza tym magnez jest nieoceniony jeżeli chodzi o łagodzenie zmęczenia czy właściwości antydepresyjne.

NIEBIESKIE I FIOLETOWE – za intensywne kolory winogron, borówek, czarnego bzu, czerwonej kapusty czy porzeczek odpowiadają antocyjany. Zapobiegają one nowotworom, wykazują działanie antyutleniające oraz korzystnie wpływają na prawidłową pracę narządu wzroku. Ponadto winogrona czy borówki stanowią bogate źródła resweratrolu zwanego „eliksirem młodości”. Wpływa on korzystnie na układ krążenia oraz wykazuje silne właściwości przeciwzapalne. Warto wiedzieć, że im ciemniejsza barwa owoców i warzyw tym wyższa zawartość w nich antyoksydantów.

Previous Post