JAKI WYBRAĆ RYŻ?

JAKI WYBRAĆ RYŻ?

Ryż to jedno z najpopularniejszych źródeł węglowodanów w naszej diecie. Można go znaleźć w każdej kuchni. Czym jednak kierować się przy jego wyborze? Poniżej opisujemy najważniejsze informacje dotyczące właściwości tych niezwykłych ziarenek oraz przedstawiamy najbardziej popularne gatunki ryżu.

Ryż uprawiany jest od tysięcy lat. Stanowi jedną z najpopularniejszych roślin uprawnych. Na liście popularności wyprzedza go tylko pszenica. Stanowi podstawę pożywienia aż dla 40% ludzi na świecie. Najczęściej wykorzystywany jest w kuchni azjatyckiej. Do Europy ryz przywieźli Arabowie. Najpopularniejsze europejskie dania na bazie ryżu do włoskie risotto oraz hiszpańska paella. na polskich stołach często zastępuje ziemniaki, stanowi również dodatek do zup czy podstawę deserów. Najczęściej spotykamy się z ryżem białym, jednak zaczyna go zastępować ryż brązowy.

Ryż to nie tylko czyste ziarna. Z ryżu przygotowuje się makarony, mąki, oleje, płatki śniadaniowe a nawet wafle czy papier. Na półkach sklepowych możemy również znaleźć napoje ryżowe będące alternatywą dla tradycyjnego mleka.

Ponieważ ryż to produkt naturalnie nie zawierający glutenu często stanowi podstawę diet bezglutenowych. Jednak wykorzystywany jest równie chętnie przez wegetarian, wegan oraz alergików. Po ryż sięgają również osoby na dietach redukcyjnych, ponieważ jest wolno trawiony przez organizm i daje uczucie sytości przez wiele godzin.

Warto wiedzieć, że 100g ryżu dostarcza około 77g węglowodanów, 8g błonnika i 7g białka. Przez dietetyków ryż uznawany jest za produkt lekkostrawny oraz stanowi doskonały składnik posiłku potreningowego. Poniżej opisujemy najpopularniejsze rodzaje ryżu.

RYŻ BIAŁY – inaczej nazywa się go często polerowanym. W trakcie procesu produkcyjnego usuwa się niego zewnętrzne warstwy. Z uwagi na krótki czas gotowania i neutralny smak w deserach jest najbardziej popularnym rodzajem ryżu.

RYŻ BRĄZOWY – ponieważ jest najmniej przetworzonym rodzajem ryżu dostarcza najcenniejszych wartości odżywczych. Pozbawiony jest wyłącznie niejadalnej części. Jego czas gotowania to około 40 do 60 minut.

RYŻ CZARNY – posiada zbliżone wartości odżywcze do ryżu brązowego. Wzbogacony jest o antocyjany oraz witaminę E. Spośród wszystkich rodzajów najmniej zakwasza organizm.

RYZ CZERWONY – wyróżnia się dość słodkim smakiem oraz orzechowym aromatem. zazwyczaj stanowi dodatek do bardziej wykwintnych dań a także deserów z wykorzystaniem owoców egzotycznych. Świetnie sprawdza się jako składnik sałatek.

RYŻ DZIKI – inaczej nazywa się go owsem wodnym. Znakomicie pasuje do dań z drobiu, ryb oraz dziczyzny. Wyróżnia się charakterystycznym orzechowym posmakiem.

RYŻ JAŚMINOWY – wyróżnia się jaśminowym aromatem oraz delikatnym, słodkim smakiem. Stanowi najpopularniejszy składnik kuchni tajskiej.

RYŻ BASMATI – w porównaniu do innych rodzajów ryżu wyróżnia się dłuższymi i cieńszymi ziarnami. Uznawany jest za najszlachetniejszą odmianę ze wszystkich. Co ważne, po ugotowaniu nie klei się i pozostaje sypki.