NATURALNE NAPOJE IZOTONICZNE

NATURALNE NAPOJE IZOTONICZNE

Napoje izotoniczne (izotoniki) są szczególnie polecane sportowcom, ponieważ szybko uzupełniają wodą oraz utracone składniki mineralne, które są tracone w trakcie wysyłki fizycznego. Należy pamiętać, że na utratę cennych składników oraz wody z organizmu jesteśmy szczególnie narażeni w trakcie upałów.

Kiedy się pocimy z organizmu wraz z potem tracimy przede wszystkim wodę ale i także sód, potas oraz magnez, wapń i chlor. Nadmierna utrata wody i elektrolitów może się przyczynić do zasłabnięcia a nawet utraty przytomności. W przypadku intensywnego wysiłku fizycznego oraz w trakcie upałów nie wystarczy picie wyłącznie wody, warto wówczas sięgnąć po izotoniki.

Napoje izotoniczne:

  • gaszą pragnienie,
  • nawadniają organizm,
  • uzupełniają utracone elektrolity,
  • zapobiegają przegrzaniu organizmu,
  • przeciwdziałają wyczerpaniu organizmu,
  • dodają organizmowi energii.

Półki sklepowe uginają się od gotowych napojów izotonicznych. My jednak stawiamy na to co naturalne. W prosty sposób izotonik możesz przygotować w domu. Pamiętaj, że podstawą każdego napoju izotonicznego jest woda (nisko lub średnio zmineralizowana), poza tym wystarczy odrobina solili i miodu. Smak doda naturalnie wyciśnięty sok, np. z cytryny, pomarańczy, grapefruita, jabłka czy ananasa. Wodę można zastąpić schłodzonym naparem z mięty, wodą kokosową lub sokiem z brzozy. Zamiast miodu można dodać odrobinę syropu klonowego bądź daktylowego. Warto wiedzieć, że naturalna woda kokosowa uznawana jest za jeden z najlepszych naturalnych napojów izotonicznych.

Pamiętaj, że należy zapobiegać uczuciu pragnienia i sięgać po izotonik zanim poczujemy pragnienie. W okresach intensywnego pocenia zaleca się wypijać ½ litra płynu w trakcie pół godziny. Najlepiej kiedy napój jest delikatnie schłodzony. Jednorazowy nie należy wypijać więcej niż 1 szklankę napoju izotonicznego.

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji na domowe izotoniki:

IZOTONIK OGÓRKOWY

Przygotuj:

sok z 1 cytryny

10 plastrów ogórka

listki świeżej mięty

4 łyżeczki miodu

½ łyżeczki soli (najlepiej himalajskiej)

1 l wody mineralnej

Przygotowanie? To proste!

Do dużego naczynia wlej wodę mineralną, dodaj sól i miód. Dokładnie wymieszaj. Dodaj sok z cytryny, ogórek i miętę. Możesz dołożyć również kostki lodu.

 

IZOTONIK NA BAZIE WODY KOKOSOWEJ

Przygotuj:

1 l naturalnej wody kokosowej

1 cytrynę pokrojoną w plasterki

2 łyżeczki syropu klonowego

½ łyżeczki soli himalajskiej

Przygotowanie? To proste!

Wszystkie składniki dokładnie połącz ze sobą. Dodaj kostki lodu.